| SKU | KBASUIIFZ890A01 |
| Barcode | 4711387754818 |
| Model | PRIME Z890-P WIFI |
| CPU socket | LGA1851 |
| Processor family | Intel Core Ultra |
| Integrated CPU | No |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Chipset type | Intel Z890 Chipset |
| Memory type | DDR5 |
| Number of DDR5 slots | 4 |
| Memory bus frequency | 7600 MHz |
| Max memory size | 192 |
| Expansion slots | 2 x PCIe 4.0 x 16 |
| Expansion slots | 1 x PCIe 5.0 x 16 |
| Expansion slots | 1 x PCIe 4.0 x 16 |
| Expansion slots | 4 x M.2 |
| Max. number of SATA devices | 4 |
| RAID | Yes |
| Detailed data on disk/drive interfaces | Intel Core Ultra Processors(series 2)*1 x PCIe 5.0 x16 slotIntel Z890 Chipset2 x PCIe 4.0 x16 slots (support x4 mode)1 x PCIe 4.0 x16 slot (supports x1 mode)* Please check the PCIe bifurcation table on the support site (https://www.asus.com/support/FAQ/1037507/).- To ensure compatibility of the device installed, please refer to https://www.asus.com/support/download-center/ for the list of supported peripherals.Total supports 4 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports*Intel Core Ultra Processors(series 2)*M.2_1 slot (Key M), type 2280/22110 (supports PCIe 5.0 x4 mode)M.2_2 slot (Key M), type 2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)Intel Z890 ChipsetM.2_3 slot (Key M), type 2280/22110 (supports PCIe 4.0 x4 mode)M.2_4 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 & SATA modes)4 x SATA 6Gb/s ports* Intel Rapid Storage Technology supports PCIe RAID 0/1/5/10, SATA RAID 0/1/5/10, M.2 slot from CPU only supports RAID 0/1/5. |
| Graphics | 1 x DisplayPort** 1 x HDMI port*** 1 x Intel Thunderbolt 4 port (USB Type-C) supports DisplayPort and Thunderbolt video output**** * Graphics specifications may vary depending on processor type. For updates, visit www.intel.com.** Supports up to 4K@60Hz according to the DisplayPort 1.4 specification.*** Supports 4K@60Hz according to the HDMI 2.1 specification.**** In Thunderbolt 4 mode, supports up to 8K@60Hz x1 with DSC, with a maximum total bandwidth of up to 23.8 Gbps. For supported resolutions, see the DisplayPort 2.1 specification.**** In DP alt mode, supports up to UHBR20.***** VGA resolution support depends on the resolution of the processor or graphics card. |
| Sound card | Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC*- Supports: jack detection, streaming, and front panel jack remapping- Supports up to 24-bit/192 kHz playbackAudio Features- Audio Shielding- Premium Audio Capacitors- Dedicated PCB Audio Layers* 7.1 Surround Sound audio output requires a chassis with an HD audio module on the front panel. |
| Network interface | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network interface | 1 x 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Network interface | Bluetooth |
| Network interface | Ethernet 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet ASUS LANGuard" Wireless & Bluetooth Wi-Fi 7* 2x2 Wi-Fi 7 (802.11be) Supports 2.4/5/6GHz frequency band** Supports Wi-Fi 7 160MHz bandwidth, up to 2.9Gbps transfer rate. Bluetooth v5.4*** *Wi-Fi features may vary by operating system.For Windows 11, Wi-Fi 7 will require version 24H2 or later for full functionality. Windows 11 21H2/22H2/23H2 only supports Wi-Fi 6E.For Windows 10, please note that there is no driver available; for details, refer to the Wi-Fi chipset vendor's website.**The 6GHz Wi-Fi frequency band and bandwidth regulations may vary by country.***Version Bluetooth may vary, the latest specifications can be found on the Wi-Fi module manufacturer's website. |
| USB ports at back panel | 8 |
| USB ports on motherboard | 9 |
| Number of USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1 ports | 4 |
| Number of USB 3.1/USB 3.1 gen 2/USB 3.2 gen 2 ports | 3 |
| FireWire (IEEE 1394) | No |
| COM connector / port | Yes |
| LPT connector / port | No |
| External connectors | 1 x RJ-45 |
| External connectors | 1 x USB 3.1 Type-C |
| External connectors | 1 x USB 3.1 |
| External connectors | 2 x USB 3.0 |
| External connectors | 1 x Line Out |
| External connectors | 1 x MIC |
| External connectors | 4 x USB 2.0 |
| External connectors | 1 x HDMI |
| External connectors | 1 x Line In |
| External connectors | 1 x DisplayPort |
| External connectors | 1 x USB BIOS Flashback button |
| External connectors | 1 x Wi-Fi Module |
| Onboard connectors | 1 x System panel header |
| Onboard connectors | 1 x Front panel audio header |
| Onboard connectors | 1 x Thunderbolt header |
| Onboard connectors | 1 x TPM header |
| Onboard connectors | 1 x 24pin ATX zasilanie |
| Onboard connectors | 4 x M.2 |
| Onboard connectors | 4 x SATA III 6Gb/s |
| Onboard connectors | 2 x USB 2.0/1.1 header |
| Onboard connectors | 1 x S/PDIF Out header |
| Onboard connectors | 2 x USB 3.0 header |
| Onboard connectors | 1 x USB C |
| Onboard connectors | 1 x 4pin CPU fan |
| Onboard connectors | 1 x 4pin wentylator OPT CPU |
| Onboard connectors | 4 x 4pin Chassis fan |
| Onboard connectors | 1 x 4-pin water-pump-fan |
| Onboard connectors | 2 x 8pin 12V |
| Onboard connectors | 1 x Serial port header |
| Onboard connectors | 1 x Clear CMOS jumper |
| Onboard connectors | 1 x RGB LED strip header |
| Onboard connectors | 3 x Addressable LED |
| BIOS | 256 (128+128) Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS |
| Form factor | ATX |
| Dimensions | 30.5 cm x 24.4 cm |
| Accessories included | 2 x SATA 6Gb/s cables ASUS WiFi Q-Antenna M.2 rubber boot 2 x M.2 SSD screw packs Quick start guide |
| Supported operating systems | Windows 11 |
| Software | ASUS Exclusive SoftwareArmoury Crate- Aura Creator- Aura Sync- Fan Xpert 4 (with AI Cooling II)- Power SavingASUS DriverHubASUS GlideXASUS CPU-ZTurboV CoreNorton 360 Deluxe (60 Days Free Trial)WinRAR (40 Days Free Trial)UEFI BIOSASUS EZ DIY - ASUS CrashFree BIOS 3 - ASUS EZ Flash 3 - ASUS UEFI BIOS EZ Mode- ASUS MyHotkeyNPU Boost** This feature only supports Intel K series processors |
| Designation | CE+WEEE |