| Processor cores | 4 |
| DHCP client | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Mobile operating systems supported | iOS 9.0 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Parental control | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Port forwarding | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Parental control features | Content filter, Custom profiles, Time controls, Time rewards, Weekly/monthly reports |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Product type | Mesh router |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output current | 1.2 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Depth | 120 mm |
| Height | 38 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 630 g |
| Package width | 195.5 mm |
| Package depth | 194 mm |
| Package height | 101 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Number of units included | 1 pc(s) |
| Ethernet cable | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a |
| Security algorithms | WPA2-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 1267 Mbit/s |
| Static IP | Yes |
| Guest access | Yes |
| WLAN data transfer rate (first band) | 400 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Dynamic IP | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 1 |
| Number of guest networks (5 GHz) | 1 |
| Certification | FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC |
| Compliance certificates | RoHS |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Electronic products should be recycled at specialist electronic waste collection facilities. |
| Sustainability compliance | Yes |