| Processor family | Apple |
| Processor cores | 6 |
| Processor model | A18 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance cores | 2 |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor cores | 16 |
| Coprocessor model | Neural Engine |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Teal |
| Protection features | Dust resistant |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| Waterproof up to | 6 m |
| USB Type-C required charging power (max) | 23 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 4.5 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight | 170 g |
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Height | 147.6 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| iBeacon | Yes |
| MIMO | Yes |
| Frequency band | Penta-band |
| 5G standard | NR mmWave |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth version | 5.3 |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 3G bands supported | 900 |
| 3G standards | DC-HSDPA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| AirPlay | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Camera button | Yes |
| Roadside assistance | Yes |
| Screen sharing | Yes |
| Crash detection | Yes |
| Wide Spectrum | Yes |
| Emergency SOS (satellite) | Yes |
| Action button features | Translate |
| Spatial audio | Yes |
| Action button | Yes |
| Voice commands | Yes |
| Voice isolation | Yes |
| Graphics card cores | 5 |
| Video call | Yes |
| Voice dialling | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Display resolution | 2556 x 1179 pixels |
| Display diagonal | 15.5 cm (6.1") |
| Display technology marketing name | Super Retina XDR |
| Screen shape | Flat |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 2000 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Oleophobic coating | Yes |
| Display glass type | Ceramic Shield |
| Brand specific technologies | Dynamic Island, Haptic touch, True Tone, Wide color (P3) |
| Pixel density | 460 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display brightness (min) | 1 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Panel type | OLED |
| Bundled software | Apple Store
App Store
Books
Calculator
Calendar
Camera
Clips
Clock
Compass
Contacts
FaceTime
Files
Find My
Fitness
Freeform
GarageBand
Health
Home
iMovie
iTunes Store
Keynote
Magnifier
Mail
Maps
Measure
Messages
Music
News
Notes
Numbers
Pages
Passwords
Phone
Photos
Podcasts
Reminders
Safari
Settings
Shortcuts
Stocks
Tips
Translate
TV
Voice Memos
Wallet
Watch
Weather |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Apple Intelligence | Yes |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Operating system installed | iOS 18 |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Platform | iOS |
| Video formats supported | M-JPEG |
| Audio formats supported | AAC-LC |
| Speakers | stereo |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| Camera button controls | Tone |
| Spatial photos | Yes |
| Audio zoom | Yes |
| Optical zoom in | 2x |
| Lens correction | Yes |
| Lens cover material | Sapphire crystal |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Optical zoom out | 2x |
| Rear camera focal length | 2.6 cm |
| Portrait Lighting | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Macro photography | Yes |
| Second rear camera focal length | 5.2 cm |
| Wind noise reduction | Yes |
| Panorama | Yes |
| Photonic Engine | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Deep Fusion | Yes |
| Multi-shot | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Optical zoom | 4x |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Image stabilizer | Yes |
| Front camera flash | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Rear camera type | Dual camera |
| Video stabilizer | Yes |
| Digital zoom | 10x |
| Stereo recording | Yes |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Galileo | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| E-mail | Yes |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Yes |
| Warnings | The product contains electrical components which may require special disposal. |
| GPS (satellite) | Yes |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2251146 |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency class | B |
| Battery endurance per cycle | 2220 min |
| Repeated free fall reliability class | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repairability class | C |
| Subscription type | No subscription |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Self-timer | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.6 |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Face detection | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Video recording modes | 720p |
| Rear camera flash | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Night mode | Yes |
| Orientation sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Continuous video playback time | 22 h |
| Continuous audio playback time | 80 h |
| Continuous video playback time (streamed) | 18 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera type | Single camera |