| Processor cores | 5 |
| Processor family | Apple |
| Processor model | A16 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Graphics card cores | 4 |
| Graphics card family | Apple |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Aluminium |
| Device type | Mobile tablet |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight | 477 g |
| Depth | 7 mm |
| Height | 248.6 mm |
| Width | 179.5 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network generation | Not supported |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Mobile network connection | No |
| SIM card type | No |
| Bluetooth version | 5.3 |
| AirPlay | Yes |
| GPS (satellite) | No |
| Position location | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| iBeacon | Yes |
| Barometer | Yes |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| Display resolution | 2360 x 1640 pixels |
| Video mirroring | Yes |
| Number of external displays supported | 1 |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel density | 264 ppi |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Rounded display corners | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Bundled software | App Store, Books, Calendar, Camera, Clock, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Home, iTunes Store, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Photo Booth, Photos, Podcasts, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Siri, Stocks, Tips
Translate, TV, Voice Memos, Weather |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Pro x64 |
| Mac compatibility | Yes |
| Operating system installed | iPadOS 18 |
| Platform | iPadOS |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Dolby technologies | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 2 |
| Storage media | Flash |
| Card reader integrated | No |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Slow motion rate | 1080p at 120 fps or 240 fps |
| Front camera | Yes |
| Center Stage | Yes |
| Lens correction | Yes |
| Playback zoom | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Smart HDR 4 |
| Panorama | Yes |
| Screen flash | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Burst mode | Yes |
| Cinematic video stabilization | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Video capturing speed | 240 fps |
| Video recording | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera lens elements | 5-element lens |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Video recording modes | 2160p |
| Digital zoom | 5x |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Geotagging | Yes |
| Video stabilizer | Yes |
| Battery included | Yes |
| Battery capacity | 28.93 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Browsing time (Wi-Fi) | 10 h |
| Brand specific technologies | True Tone |
| Image formats supported | JPG |
| Audio formats supported | AAC |
| Document formats supported | DOCX |
| Archive formats supported | Zip |
| Video call | Yes |
| Voice call | Yes |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Battery endurance per cycle | 4020 min |
| Energy efficiency class | G |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Beryllium |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |