| Processor family | Apple |
| Processor cores | 6 |
| Processor model | A16 |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor cores | 16 |
| Coprocessor model | Neural Engine |
| Product colour | Black |
| Form factor | Bar |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Protection features | Water resistant |
| Waterproof up to | 6 m |
| Width | 77.6 mm |
| Weight | 240 g |
| Height | 160.7 mm |
| Depth | 7.85 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Yes |
| AirPlay | Yes |
| iBeacon | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| 3G bands supported | 2100 MHz |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 3G standards | HSPA+ |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 4G standard | TD-LTE & FDD-LTE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 5G standard | NR mmWave |
| Frequency band | Penta-band |
| Energy efficiency class | B |
| Graphics card cores | 5 |
| Voice dialling | Yes |
| Emergency SOS (satellite) | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Crash detection | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Video call | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Voice commands | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C to Lightning |
| AC adapter included | No |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 2796 x 1290 pixels |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Panel type | OLED |
| Display glass type | Ceramic Shield |
| Pixel density | 460 ppi |
| Fingerprint resistant | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Brand specific technologies | Always-on display, Dynamic Island, Haptic touch, ProMotion, True Tone, Wide color (P3) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Oleophobic coating | Yes |
| Maximum display brightness (Outdoor) | 2000 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Bundled software | Camera, Photos, Health, Messages, Phone, FaceTime
Mail, Music, Wallet, Safari, Maps, Siri, Calendar, iTunes Store, AppStore, Notes, News, Contacts, Books, Home, Weather, Reminders, Clock, TV, Stocks, Calculator, Voice Memos, Compass, Podcasts, Watch, Tips, Find My, Settings, Files, Measure, Magnifier, Shortcuts, Translate |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Platform | iOS |
| Operating system installed | iOS 16 |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Video formats supported | H.264 |
| Audio formats supported | AAC |
| Speakers | stereo |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Headphone connectivity | Lightning |
| USB port | No |
| Lightning connector | Yes |
| Optical zoom | 6x |
| Face detection | Yes |
| Digital zoom | 15x |
| Image stabilizer | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Video recording modes | 720p |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Rear camera aperture number | 1.78 |
| Panorama | Yes |
| Optical zoom in | 3x |
| Portrait mode | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Third rear camera aperture number | 2.8 |
| Geotagging | Yes |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Front camera lens elements | 6-element lens |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@30fps |
| Video stabilizer | Yes |
| Continuous shooting mode | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Time lapse mode | Yes |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Night mode | Yes |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera focal length | 2.4 cm |
| Macro photography | Yes |
| Audio zoom | Yes |
| Second rear camera focal length | 1.3 cm |
| Rear camera lens elements | 7-element lens |
| Lens cover material | Sapphire crystal |
| Optical zoom out | 2x |
| Camera image formats supported | DNG, HEIF, JPEG |
| Third rear camera lens elements | 6-element lens |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC, ProRes |
| Second rear camera lens elements | 6-element lens |
| Third rear camera focal length | 7.7 cm |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous video playback time | 29 h |
| Continuous audio playback time | 95 h |
| Barometer | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Galileo | Yes |
| Position location | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Subscription type | No subscription |
| GPS (satellite) | Yes |
| E-mail | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| LiDAR sensor | Yes |
| Warnings | The product contains electrical components which may require special disposal. |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |