| Languages support | Multi |
| Performance cores | 2 |
| Hardware‑accelerated ray tracing | Yes |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Processor family | Apple |
| Efficient cores | 4 |
| Processor cores | 6 |
| Processor model | A19 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Form factor | Bar |
| Product colour | Light pink |
| Magnet array | Yes |
| Waterproof up to | 6 m |
| Protection features | Dust resistant |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| USB Type-C required charging power (min) | 4.5 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 26 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Package height | 26 mm |
| Package width | 89.5 mm |
| Weight | 169 g |
| Package weight | 326 g |
| Package depth | 166 mm |
| Width | 71.5 mm |
| Height | 146.7 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth | Yes |
| 5G standard | Sub6 TDD |
| 5G bands supported | 1900 |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Frequency band | Penta-band |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| 2G bands (primary SIM) | 900 MHz |
| AirPlay | Yes |
| 3G standards | UMTS |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | Yes |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| 2G standards | GSM |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| iBeacon | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| AI control | Yes |
| Emergency SOS (satellite) | Yes |
| Crash detection | Yes |
| Wireless charging power | 15 W |
| Screen sharing | Yes |
| Spatial audio | Yes |
| Voice isolation | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Roadside assistance | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Wide Spectrum | Yes |
| Action button features | Recognize Music |
| Action button | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Voice commands | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Graphics card cores | 4 |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| Brand specific technologies | True Tone, Wide color (P3), Haptic touch |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Display diagonal | 15.5 cm (6.1") |
| Oleophobic coating | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Display technology marketing name | Super Retina XDR |
| Display resolution | 2532 x 1170 pixels |
| Maximum display brightness (HDR) | 1200 cd/m² |
| Pixel density | 460 ppi |
| Rounded display corners | Yes |
| Display glass type | Ceramic Shield 2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Panel type | OLED |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Bundled software | App Store, Books, Calculator, Calendar, Camera, Clock, Compass, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Fitness, Freeform, Games, GarageBand, Health, Home, iMovie, iTunes Store, Journal, Keynote, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photos, Podcasts, Preview, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Stocks, Tips, Translate, TV, Voice Memos, Wallet, Watch, Weather |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Enterprise |
| Apple Intelligence | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Platform | iOS |
| Operating system installed | iOS 26 |
| Speakers | stereo |
| Video formats supported | AV1 |
| Audio formats supported | ALAC |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| USB port | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| 3D depth rear camera | No |
| Panorama | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Red-eye correction | Y |
| Camera video formats supported | HEVC, H.264 |
| Playback zoom | Yes |
| Hybrid focus pixels | Yes |
| Photonic Engine | Yes |
| Rear camera focal length | 2.6 cm |
| 3D depth front camera | No |
| QuickTake video | Yes |
| Lens cover material | Sapphire crystal |
| Audio zoom | Yes |
| Deep Fusion | Yes |
| Audio mix | Yes |
| Galileo | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| NavIC | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| E-mail | Yes |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Magnetic sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Position location | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency class | A |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Battery endurance per cycle | 2700 min |
| Repairability class | C |
| Repeated free fall reliability class | B |
| Subscription type | No subscription |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Ringer type | Polyphonic |
| Continuous video playback time | 26 h |
| Continuous video playback time (streamed) | 21 h |
| Night mode | Yes |
| Lens correction | Yes |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Rear camera type | Single camera |
| Slow motion mode | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.6 |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera flash | No |
| Stereo recording | Yes |
| Portrait Lighting | Yes |
| Wind noise reduction | Yes |
| Video stabilizer | Yes |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Video recording modes | 720p |
| Image stabilizer | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Face detection | Yes |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Digital zoom | 12x |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@120fps |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |