| Processor family | Apple |
| Processor model | A16 |
| Processor cores | 5 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Graphics card family | Apple |
| Graphics card cores | 4 |
| Form factor | Slate |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Device type | Mobile tablet |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Width | 179.5 mm |
| Weight | 481 g |
| Depth | 7 mm |
| Height | 248.6 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Mobile network generation | 5G |
| 3G bands supported | 1900 |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G standards | DC-HSDPA |
| SIM card type | eSIM |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Mobile network connection | Yes |
| AirPlay | Yes |
| 5G standard | NR |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| iBeacon | Yes |
| Position location | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 2360 x 1640 pixels |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| Video mirroring | Yes |
| Number of external displays supported | 1 |
| Oleophobic coating | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Rounded display corners | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 264 ppi |
| Bundled software | App Store, Books, Calendar, Camera, Clock, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Home, iTunes Store, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Photo Booth, Photos, Podcasts, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Siri, Stocks, Tips
Translate, TV, Voice Memos, Weather |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home |
| Operating system installed | iPadOS 18 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Mac compatibility | Yes |
| Platform | iPadOS |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Dolby technologies | Dolby Digital Plus |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | Flash |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Slow motion rate | 1080p at 120 fps or 240 fps |
| Front camera | Yes |
| Center Stage | Yes |
| Cinematic video stabilization | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Playback zoom | Yes |
| Burst mode | Yes |
| Lens correction | Yes |
| Video recording modes | 720p |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Screen flash | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Rear camera lens elements | 5-element lens |
| Auto focus | Yes |
| Video recording | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Smart HDR 4 |
| Rear camera type | Single camera |
| Image stabilizer | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Time lapse mode | Yes |
| Panorama | Yes |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC |
| Video capturing speed | 240 fps |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Geotagging | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Video stabilizer | Yes |
| Digital zoom | 5x |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 28.93 Wh |
| Browsing time (Wi-Fi) | 10 h |
| Battery included | Yes |
| Browsing time (5G) | 9 h |
| Brand specific technologies | True Tone |
| Audio formats supported | ALAC |
| Image formats supported | JPG |
| Document formats supported | PPT |
| Archive formats supported | Zip |
| Voice call | Yes |
| Video call | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Repairability class | C |
| Battery endurance per cycle | 4020 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |