| Processor family | Apple |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | A16 |
| Processor cores | 5 |
| Graphics card cores | 4 |
| Graphics card family | Apple |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Yellow |
| Housing material | Aluminium |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Depth | 7 mm |
| Weight | 481 g |
| Height | 248.6 mm |
| Width | 179.5 mm |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| AirPlay | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Mobile network generation | 5G |
| 5G standard | NR |
| Mobile network connection | Yes |
| SIM card type | eSIM |
| 3G bands supported | 2100 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| 3G standards | DC-HSDPA |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| GPS (satellite) | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| iBeacon | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Position location | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Number of external displays supported | 1 |
| Video mirroring | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Panel type | IPS |
| Rounded display corners | Yes |
| Pixel density | 264 ppi |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Oleophobic coating | Yes |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 2360 x 1640 pixels |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| Bundled software | App Store, Books, Calendar, Camera, Clock, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Home, iTunes Store, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Photo Booth, Photos, Podcasts, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Siri, Stocks, Tips
Translate, TV, Voice Memos, Weather |
| Platform | iPadOS |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey |
| Mac compatibility | Yes |
| Operating system installed | iPadOS 18 |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Dolby technologies | Dolby Digital Plus |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Storage media | Flash |
| Card reader integrated | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Slow motion rate | 1080p at 120 fps or 240 fps |
| Cinematic video stabilization | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Playback zoom | Yes |
| Lens correction | Yes |
| Center Stage | Yes |
| Burst mode | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@25fps |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Geotagging | Yes |
| Screen flash | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Auto focus | Yes |
| Video recording | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Image stabilizer | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Smart HDR 4 |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Video stabilizer | Yes |
| Video capturing speed | 240 fps |
| Time lapse mode | Yes |
| Panorama | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera lens elements | 5-element lens |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC |
| Digital zoom | 5x |
| Front camera | Yes |
| Video recording modes | 2160p |
| Browsing time (5G) | 9 h |
| Battery included | Yes |
| Browsing time (Wi-Fi) | 10 h |
| Battery capacity | 28.93 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Brand specific technologies | True Tone |
| Document formats supported | HTML |
| Archive formats supported | Zip |
| Audio formats supported | MP3 |
| Image formats supported | GIF |
| Voice call | Yes |
| Video call | Yes |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Battery endurance per cycle | 4020 min |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | G |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |