| Compatible processor series | Intel Core i7 12th Gen |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| HDCP | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| PC health monitoring | Temperature |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Power source type | ATX |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speed (max) | 7600 MHz |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported memory clock speeds | 5600 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Depth | 244 mm |
| Width | 305 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| TPM connector | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| 12V power connector | Yes |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| Number of water pump connectors | 2 |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| CPU fan connector | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Number of storage drives supported | 7 |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 10 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 22110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| 3rd M.2 largest key size | 22110 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |