| SKU | KBGBAIIFZ890A01 |
| Barcode | 4719331864903 |
| Model | Z890 AORUS MASTER |
| CPU socket | LGA1851 |
| Processor family | Intel Core Ultra |
| Integrated CPU | No |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Chipset type | Intel Z890 Express |
| Memory type | DDR5 |
| Number of DDR5 slots | 4 |
| Memory bus frequency | 8400 MHz |
| Memory bus frequency | 8600 MHz |
| Memory bus frequency | 8266 MHz |
| Memory bus frequency | 6600 MHz |
| Memory bus frequency | 6000 MHz |
| Memory bus frequency | 5600 MHz |
| Memory bus frequency | 5800 MHz |
| Memory bus frequency | 7900 MHz |
| Memory bus frequency | 7000 MHz |
| Memory bus frequency | 7200 MHz |
| Memory bus frequency | 7400 MHz |
| Memory bus frequency | 7600 MHz |
| Memory bus frequency | 7800 MHz |
| Memory bus frequency | 9066 MHz |
| Memory bus frequency | 8933 MHz |
| Memory bus frequency | 8800 MHz |
| Memory bus frequency | 6800 MHz |
| Memory bus frequency | 6200 MHz |
| Memory bus frequency | 6400 MHz |
| Memory bus frequency | 7950 MHz |
| Memory bus frequency | 8000 MHz |
| Memory bus frequency | 8200 MHz |
| Memory bus frequency | 9200 MHz |
| Memory bus frequency | 9333 MHz |
| Memory bus frequency | 9466 MHz |
| Memory bus frequency | 9500 MHz |
| Max memory size | 256 |
| Expansion slots | 1 x PCIe 5.0 x 16 |
| Expansion slots | 1 x PCIe 3.0 x 16 |
| Expansion slots | 1 x PCIe 4.0 x 16 |
| Max. number of SATA devices | 4 |
| RAID | Yes |
| Detailed data on disk/drive interfaces | CPU: 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 25110/22110/2580/2280 PCIe 5.0 x4/x2 SSD support) (M2A_CPU) 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 22110/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2B_CPU) 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 22110/2280 PCIe 5.0 x4/x2 SSD support) (M2D_CPU) Chipset: 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2P_SB) 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2280 SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2M_SB) 4 x SATA 6Gb/s connectors |
| Graphics | Integrated Graphics Processor-Intel HD Graphics support: 2 x Intel Thunderbolt 4 connectors (USB4 USB Type-C ports), supporting DisplayPort and Thunderbolt video outputs When a Thunderbolt monitor is installed, the maximum resolution supported is 5120x2880@60 Hz with 24 bpp (single display output). When a USB4 USB Type-C monitor is installed, the maximum resolution supported is 3840x2160@240 Hz (single display output). 1 x front HDMI port, supporting a maximum resolution of 1920x1080@30 Hz; support for HDMI 1.4 version. |
| Sound card | Realtek ALC1220 CODEC ESS ES9118 DAC chip Support for DTS:X Ultra High Definition Audio 2/4/5.1-channel |
| Network interface | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Network interface | 1 x 10Gbit/s 10GBase-T |
| Network interface | Bluetooth |
| Network interface | LAN: Marvell AQtion AQC113C 10GbE LAN chip (10 Gbps/5 Gbps/2.5 Gbps/1 Gbps/100 Mbps) Wireless communication: Intel Wi-Fi 7 BE200NGW 802.11a, b, g, n, ac, ax, be, supporting 2.4/5/6 GHz carrier frequency bands BLUETOOTH 5.4 Support for 11be 320MHz wireless standard |
| USB ports at back panel | 14 |
| USB ports on motherboard | 9 |
| Number of USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1 ports | 8 |
| Number of USB 3.1/USB 3.1 gen 2/USB 3.2 gen 2 ports | 7 |
| FireWire (IEEE 1394) | No |
| COM connector / port | No |
| LPT connector / port | No |
| External connectors | 1 x S/PDIF |
| External connectors | 2 x USB 2.0 |
| External connectors | 1 x MIC |
| External connectors | 1 x Przycisk Clear CMOS |
| External connectors | 4 x USB 3.0 |
| External connectors | 6 x USB 3.1 |
| External connectors | 2 x SMA |
| External connectors | 2 x Thunderbolt 4 |
| External connectors | 1 x RJ-45 |
| External connectors | 1 x Line Out |
| External connectors | 1 x Q-Flash Plus button |
| Onboard connectors | 1 x Reset button |
| Onboard connectors | 1 x Voltage measurement module |
| Onboard connectors | 1 x Reset jumper |
| Onboard connectors | 1 x TPM header |
| Onboard connectors | 1 x 4pin CPU fan |
| Onboard connectors | 1 x 4pin CPU/Water Pump Fan Connector |
| Onboard connectors | 4 x 4pin Chassis fan |
| Onboard connectors | 4 x 4pin Chassis/Water Pump Fan Connectors |
| Onboard connectors | 1 x 8pin 12V power |
| Onboard connectors | 1 x 24pin ATX zasilanie |
| Onboard connectors | 5 x M.2 |
| Onboard connectors | 4 x SATA III 6Gb/s |
| Onboard connectors | 2 x USB 2.0/1.1 header |
| Onboard connectors | 4 x USB 3.0 |
| Onboard connectors | 1 x USB C |
| Onboard connectors | 1 x HDMI |
| Onboard connectors | 1 x System panel header |
| Onboard connectors | 1 x Front panel audio header |
| Onboard connectors | 1 x Clear CMOS jumper |
| Onboard connectors | 1 x Power button |
| Onboard connectors | 2 x temperature sensor |
| Onboard connectors | 1 x Noise detection header |
| Onboard connectors | 1 x RGB LED strip header |
| Onboard connectors | 4 x Adresowalna dioda LED |
| BIOS | 1 x 256 Mbit flash Use of licensed AMI UEFI BIOS PnP 1.0a, DMI 2.7, WfM 2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 5.0 |
| Form factor | ATX |
| Dimensions | 30.5 x 24.4 cm |
| Supported operating systems | Windows 11 |
| Software | Norton Internet Security (OEM version) LAN Bandwidth Management Software |
| Designation | CE+WEEE |