| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 8 Elite Gen 5 |
| Processor family | Snapdragon |
| Performance cores | 6 |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 90 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 218.4 g |
| Depth | 8.29 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Height | 162.9 mm |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Fast charging technology | Hypercharge |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging power | 50 W |
| Protective case | Yes |
| Package contents | User manual |
| Display resolution | 2608 x 1200 px |
| Display number of colours | 68 billion colours |
| Display diagonal | 17.5 cm (6.9") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR Vivid |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Touch response rate | 300 Hz |
| Maximum display brightness (HDR) | 3500 cd/m² |
| User interface (UI) | HyperOS 3 |
| Video formats supported | TS |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | MP3 |
| Number of microphones | 4 |
| Speakers | stereo |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| RAM type | LPDDR5X |
| RAM capacity | 16 GB |
| Macro photography | Yes |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Second rear camera aperture number | 2.96 |
| Rear camera sensor size | 1" |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Third rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 115° |
| Front camera type | Single camera |
| Third rear camera aperture number | 2.2 |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Portrait mode | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Front camera field of view (FOV) angle | 90° |
| Second rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Panorama | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.67 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera sensor size | 1/2.87" |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera sensor size | 1/1.4" |
| Image stabilizer | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Rear camera focal length | 2.3 cm |
| Third rear camera sensor size | 1/2.75" |
| Third rear camera focal length | 1.4 cm |
| Second rear camera focal length | 10 cm |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Hall sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Barometer | Yes |
| Flicker sensor | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Galileo | Yes |
| Position location | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| NavIC | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Repairability class | C |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance per cycle | 3784 min |